skip navigation

Honors and Awards

2015 Recipients


The Charles U. Harris Service Award: Stevan Dana
ASOR Membership Service Award: Orlyn Nelson
ASOR Membership Service Award: Joseph Greene
ASOR Membership Service Award: Lynn Swartz Dodd
The W. F. Albright Service Award (ACOR): Mohammed Adawi
The W. F. Albright Service Award (AIAR): J. P. Dessel
The W. F. Albright Service Award (Baghdad Committee): Marian Feldman
The W. F. Albright Service Award (CAARI): Annemarie Weyl-Carr
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Michele Daviau
The Frank Moore Cross Award: Eugene Ulrich for The Dead Sea Scrolls and the Developmental Composition of the Bible (Brill)
The Nancy Lapp Popular Book Award: Jacob L. Wright for David, King of Israel, and Caleb in Biblical Memory (Cambridge University Press)
The G. Ernest Wright Award: A. Asa Eger for The Islamic-Byzantine Frontier: Interaction and Exchange Among Muslim and Christian Communities (I.B. Tauris Publishers)
The Joy Ungerleider Poster Award: Petra Creamer (University of Pennsylvania) for "The Apotropaic Nature of Old Babylonian Terracotta Plaques"

 

2014 Recipients

The Richard J. Scheuer Medal: Timothy P. Harrison
The Charles U. Harris Service Award: Norma Kershaw
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Carol L. Meyers
The W. F. Albright Service Award (Baghdad Committee): Piotr Michalowski
The W. F. Albright Service Award (CAARI): Raymond C. Ewing
The W. F. Albright Service Award (ACOR): Christopher A. Tuttle
The ASOR Membership Service Award: Gary P. Arbino
The ASOR Membership Service Award: Oystein LaBianca
The G. Ernest Wright Publications Award:  Benjamin W. Porter for the book Complex Communities: The Archaeology of Early Iron Age West-Central Jordan, University of Arizona Press, 2013
The Frank Moore Cross Award: Nicholas Postgate for the book Bronze Age Bureaucracy: Writing and the Practice of Government in Assyria, Cambridge University Press, 2013
The ASOR Popular Book Award: Eric H. Cline for the book 1177 B.C.: The Year Civilization Collapsed, Princeton University Press, 2014
The ASOR Annual Meeting Poster Award: Blair Heidkamp, Gabrielle Borenstein, and Joyce Fountain for the poster The Final Season: Marj Rabba 2014


2013 Recipients

The Richard J. Scheuer Medal: Seymour Gitin
The Charles U. Harris Service Award: Jennie Ebeling
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Amihai Mazar
The W. F. Albright Service Award: Joan Branham
The ASOR Special Service Award: Jim Weinstein
The ASOR Membership Service Award: Elise Friedland and Andrew M. Smith II
The ASOR Membership Service Award: Beth Alpert Nakhai
The G. Ernest Wright Publications Award:  Phillip C. Edwards for the book Wadi Hammeh 27, an Early Natufian Settlement at Pella in Jordan, Brill, 2013.
The Frank Moore Cross Award: Frederick J. Murphy for the book Apocalypticism in the Bible and Its World: A Comprehensive Introduction, Baker Academic, 2012.


2012 Recipients

W.F. Albright Award: J. Edward Wright.
G. Ernest Wright Publication Award: Oded Lipshitz and David Vanderhooft for the book The Yehud Stamp Impressions: A Corpus of Inscribed Impressions from the Persian and Hellenistic Periods in Judah.
Frank Moore Cross Award: James C. VanderKam for the book The Dead Sea Scrolls and the Bible.


2011 Recipients

Ten Years of Service to ASOR - Selma Omerefendic
The Charles U. Harris Service Award - Sheldon Fox
G. Ernest Wright Publication Award - Aaron Burke, Martin Peilstöker and Aren Maeir
The Richard J. Scheuer Medal - Lydie Shufro
The Frank Moore Cross Award
- Christopher Rollston


2010 Recipients

Membership Service Award - Michael Homan
W.F. Albright Award (CAARI) - Nan Frederick
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award - Edgar Peltenberg
G. Ernest Wright Publication Award -Aharon Sasson, Animal Husbandry in Ancient Israel: A Zooarchaeological Perspective on Livestock Exploitation, Herd Management and Economic Strategies (Equinox Publishing 2010)
The Frank Moore Cross Award
- Seth Sanders


2009 Recipients

Membership Service Awards - Tammi Schneider and Ann Killebrew
Charles U. Harris Service Award - Orlyn Nelson
G. Ernest Wright Publication Award - Alan Simmons
W.F. Albright Award (CAARI) - Gus Feissel
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award - Seymour Gitin
The Frank Moore Cross Award - Ron E. Tappy and P. Kyle McCarter, Jr., Editors
Literate Culture and Tenth-Century Canaan, The Tel Zayit Abecedary in Context, Eisenbrauns (Winona Lake, IN) 2008


2008 Recipients

G. Ernest Wright Publication Award - Avraham Faust, Israel’s Ethnogenesis
Charles U. Harris Service Award - Robert J. Bull
W.F. Albright Award (CAARI) - Stuart Swiny
W.F. Albright Award (AIAR) - Lydie Shufro
Membership Service Award - Jeffrey Blakely


2007 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - Eric M. Meyers
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Alan H. Simmons
G. Ernest Wright Publication Award - Amihai Mazar – Tel Beth Shean Excavation Reports
Frank Moore Cross Publication Award - Bruce Lincoln – Religion, Empire and Torture
Charles U. Harris Service Award - B. W. Ruffner
W.F. Albright Award (ACOR) - Bert DeVries
Membership Service Award - Morag Kersel


2006 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - Joe Seger
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Kenneth Holum
G. Ernest Wright Publication Award - Ann E. Killebrew
Frank Moore Cross Publication Award - Gordon Hamilton
W.F. Albright Award (AIAR) - Sidnie White Crawford
Charles U. Harris Service Award - James Strange
Membership Service Award - Albert Leonard, Jr.
Special Service Award - James P. Joseph, Esq.
Special Service Award - Arnold & Porter, LLP


2005 Recipients

Richard J. Scheuer Medals - Pierre and Patricia Bikai
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Roger Boraas
G. Ernest Wright Publication Award - Burton MacDonald
Frank Moore Cross Publication Award - Mark Smith
Charles U. Harris Service Award - David Rosenstein
W.F. Albright Award (CAARI) - David Detrich
W.F. Albright Award (AIAR) - Daniel Wolk
Membership Service Award - Piotr Michalowski
Membership Service Award - Sharon Steadman
Membership Service Award - Gloria London


2004 Recipients

P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Gary Rollefson
G. Ernest Wright Publication Award - Larry Herr
Frank Moore Cross Publication Award - Ziony Zevit
W.F. Albright Award (CAARI) - Vathoulla Moustoukki
W.F. Albright Award (ACOR) - S. Thomas Parker
Membership Service Award - Jonathan Tubb
Membership Service Award - Albert Leonard, Jr.
Special Recognition Award - Elizabeth Stone
Special Recognition Award - Dick Ballou


2003 Recipients

P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Thomas Levy
G. Ernest Wright Publication Award - Beth Alpert Nakhai
Frank Moore Cross Publication Award - Michael Homan
W.F. Albright Award (AIAR) - Norma Dever
W.F. Albright Award (CAARI) - Ellen Herscher
W.F. Albright Award (ACOR) - David McCreery
Membership Service Award - Rudolph Dornemann
Membership Service Award - Ann E. Killebrew
Membership Service Award - Victor Matthews


2002 Recipients

Richard Scheuer Medal - Walter Rast
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Elizabeth C. Stone
G. Ernest Wright Publication Award - Edward F. Campbell, Jr.
Frank Moore Cross Publication Award - Ehud Netzer
W.F. Albright Award (AIAR) - Robert Haak
W.F. Albright Award (CAARI) - Andrew Oliver
Membership Service Award - Harold O. Forshey


2001 Recipients

Charles U. Harris Service Award - William G. Dever
G. Ernest Wright Publication Award - Michel Fortin
Frank Moore Cross Publication Award - Baruch Halpern
W.F. Albright Award (ACOR) - Patricia Bikai
W.F. Albright Award (AIAR) - John Spencer
W.F. Albright Award (CAARI) - Nancy Serwint
Membership Service Award - Nancy Frederick
Membership Service Award - Jodi Magness


2000 Recipients

Charles U. Harris Service Award - Philip J. King
P.E. MacAllister Field Archaeology Award -
Lawrence Geraty
W. F. Albright Award (ACOR) - Pierre Bikai
W.F. Albright Award (AIAR) - Sy Gitin
Membership Service Award - Billie Jean Collins
Membership Service Award - Lydie Shufro
Membership Service Award - Robert J. Bull


1999 Recipients

Charles U. Harris Service Award - Robert Hohlfelder
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Martha Sharp Joukowsky
W. F. Albright Award (AIAR) - Patty Gerstenblith
Membership Service Award - James Weinstein
Membership Service Award - Norma Dever


1998 Recipients

Charles U. Harris Award - Walter E. Rast
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Lawrence E. Toombs
G. Ernest Wright Publication Award - Steven A. Rosen
Frank Moore Cross Publication Award - Ronald S. Hendel
W. F. Albright Award (ACOR) - Nancy L. Lapp
W. F. Albright Award (CAARI) - Giraud V. Foster
W. F. Albright Award (AIAR) - James F. Ross
Membership Service Award - Anne Ogilvy
Membership Service Award - David C. Hopkins
Membership Service Award - Jonathan N. Tubb


1997 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - Norma Kershaw
Charles U. Harris Service Award - Ernest S. Frerichs
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - William G. Dever
G. Ernest Wright Publication Award - Eric M. Meyers
Frank Moore Cross Publication Award - James H. Charlesworth
W. F. Albright Award (ACOR) - Artemis A. W. Joukowsky
W. F. Albright Award (CAARI) - Stuart Swiny
Membership Service Award - Carolyn Draper Rivers
Membership Service Award - R. Thomas Schaub


1996 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - P.E. MacAllister


Previous Recipients

1994 Richard J. Scheuer Medal - Charles Harris and Joy Ungerleider Mayerson

1989 Richard J. Scheuer Medal - Richard J. Scheuer