SHARE

PREVIOUS AWARD RECIPIENTS

2016 Recipients

  • The Charles U. Harris Service Award: Vivian Bull
  • ASOR Membership Service Award: Sheila Bishop
  • ASOR Membership Service Award: Doug Clark
  • ASOR Membership Service Award: Eric Cline
  • The W. F. Albright Service Award (ACOR): Humi Ayoubi
  • The W. F. Albright Service Award (AIAR): John Spencer
  • The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Larry Herr
  • The Frank Moore Cross Award: Mark Smith for Where the God Are, Spatial Dimensions of Anthropomorphism in the Biblical World (Yale University Press)
  • The Nancy Lapp Popular Book Award: Reinhard Pummer, for The Samaritans, A Profile(Eerdmans)
  • The G. Ernest Wright Award: Seymour Gitin (ed.), for The Ancient Pottery of Israel and its Neighbors from the Iron Age through the Hellenistic Period (IES)
  • The Joy Ungerleider Poster Award: Robert S. Homsher, Adam B. Prins, Melissa S. Cradic and Matthew J. Adams, “New Dimensions in Digital Documentation: Tomb 50 of Megiddo

2015 Recipients

  • The Charles U. Harris Service Award: Stevan Dana
  • ASOR Membership Service Award: Orlyn Nelson
  • ASOR Membership Service Award: Joseph Greene
  • ASOR Membership Service Award: Lynn Swartz Dodd
  • The W. F. Albright Service Award (ACOR): Mohammed Adawi
  • The W. F. Albright Service Award (AIAR): J. P. Dessel
  • The W. F. Albright Service Award (Baghdad Committee): Marian Feldman
  • The W. F. Albright Service Award (CAARI): Annemarie Weyl-Carr
  • The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Michele Daviau
  • The Frank Moore Cross Award: Eugene Ulrich for The Dead Sea Scrolls and the Developmental Composition of the Bible (Brill)
  • The Nancy Lapp Popular Book Award: Jacob L. Wright for David, King of Israel, and Caleb in Biblical Memory (Cambridge University Press)
  • The G. Ernest Wright Award: A. Asa Eger for The Islamic-Byzantine Frontier: Interaction and Exchange Among Muslim and Christian Communities (I.B. Tauris Publishers)
  • The Joy Ungerleider Poster Award: Petra Creamer (University of Pennsylvania) for “The Apotropaic Nature of Old Babylonian Terracotta Plaques”

2014 Recipients

The Richard J. Scheuer Medal: Timothy P. Harrison
The Charles U. Harris Service Award: Norma Kershaw
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Carol L. Meyers
The W. F. Albright Service Award (Baghdad Committee): Piotr Michalowski
The W. F. Albright Service Award (CAARI): Raymond C. Ewing
The W. F. Albright Service Award (ACOR): Christopher A. Tuttle
The ASOR Membership Service Award: Gary P. Arbino
The ASOR Membership Service Award: Oystein LaBianca
The G. Ernest Wright Publications Award:  Benjamin W. Porter for the book Complex Communities: The Archaeology of Early Iron Age West-Central Jordan, University of Arizona Press, 2013
The Frank Moore Cross Award: Nicholas Postgate for the book Bronze Age Bureaucracy: Writing and the Practice of Government in Assyria, Cambridge University Press, 2013
The ASOR Popular Book Award: Eric H. Cline for the book 1177 B.C.: The Year Civilization Collapsed, Princeton University Press, 2014
The ASOR Annual Meeting Poster Award: Blair Heidkamp, Gabrielle Borenstein, and Joyce Fountain for the poster The Final Season: Marj Rabba 2014

2013 Recipients

The Richard J. Scheuer Medal: Seymour Gitin
The Charles U. Harris Service Award: Jennie Ebeling
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Amihai Mazar
The W. F. Albright Service Award: Joan Branham
The ASOR Special Service Award: Jim Weinstein
The ASOR Membership Service Award: Elise Friedland and Andrew M. Smith II
The ASOR Membership Service Award: Beth Alpert Nakhai
The G. Ernest Wright Publications Award:  Phillip C. Edwards for the book Wadi Hammeh 27, an Early Natufian Settlement at Pella in Jordan, Brill, 2013.
The Frank Moore Cross Award: Frederick J. Murphy for the book Apocalypticism in the Bible and Its World: A Comprehensive Introduction, Baker Academic, 2012.

2012 Recipients

W.F. Albright Award: J. Edward Wright.
G. Ernest Wright Publication Award: Oded Lipshitz and David Vanderhooft for the book The Yehud Stamp Impressions: A Corpus of Inscribed Impressions from the Persian and Hellenistic Periods in Judah.
Frank Moore Cross Award: James C. VanderKam for the book The Dead Sea Scrolls and the Bible.

2011 Recipients

Ten Years of Service to ASOR – Selma Omerefendic
The Charles U. Harris Service Award – Sheldon Fox
G. Ernest Wright Publication Award Aaron Burke, Martin Peilstöker and Aren Maeir
The Richard J. Scheuer MedalLydie Shufro
The Frank Moore Cross Award
– Christopher Rollston

2010 Recipients

Membership Service Award – Michael Homan
W.F. Albright Award (CAARI) – Nan Frederick
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award – Edgar Peltenberg
G. Ernest Wright Publication AwardAharon Sasson, Animal Husbandry in Ancient Israel: A Zooarchaeological Perspective on Livestock Exploitation, Herd Management and Economic Strategies (Equinox Publishing 2010)
The Frank Moore Cross Award
– Seth Sanders

2009 Recipients

Membership Service Awards – Tammi Schneider and Ann Killebrew
Charles U. Harris Service Award – Orlyn Nelson
G. Ernest Wright Publication Award Alan Simmons
W.F. Albright Award (CAARI) – Gus Feissel
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award – Seymour Gitin
The Frank Moore Cross Award – Ron E. Tappy and P. Kyle McCarter, Jr., Editors
Literate Culture and Tenth-Century Canaan, The Tel Zayit Abecedary in Context, Eisenbrauns (Winona Lake, IN) 2008

2008 Recipients

G. Ernest Wright Publication Award – Avraham Faust, Israel’s Ethnogenesis
Charles U. Harris Service Award – Robert J. Bull
W.F. Albright Award (CAARI) – Stuart Swiny
W.F. Albright Award (AIAR) – Lydie Shufro
Membership Service Award – Jeffrey Blakely

2007 Recipients

Richard J. Scheuer Medal – Eric M. Meyers
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Alan H. Simmons
G. Ernest Wright Publication Award – Amihai Mazar – Tel Beth Shean Excavation Reports
Frank Moore Cross Publication Award – Bruce Lincoln – Religion, Empire and Torture
Charles U. Harris Service Award – B. W. Ruffner
W.F. Albright Award (ACOR) – Bert DeVries
Membership Service Award – Morag Kersel

2006 Recipients

Richard J. Scheuer Medal – Joe Seger
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Kenneth Holum
G. Ernest Wright Publication Award – Ann E. Killebrew
Frank Moore Cross Publication Award – Gordon Hamilton
W.F. Albright Award (AIAR) – Sidnie White Crawford
Charles U. Harris Service Award – James Strange
Membership Service Award – Albert Leonard, Jr.
Special Service Award – James P. Joseph, Esq.
Special Service Award – Arnold & Porter, LLP

2005 Recipients

Richard J. Scheuer Medals – Pierre and Patricia Bikai
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Roger Boraas
G. Ernest Wright Publication Award – Burton MacDonald
Frank Moore Cross Publication Award – Mark Smith
Charles U. Harris Service Award – David Rosenstein
W.F. Albright Award (CAARI) – David Detrich
W.F. Albright Award (AIAR) – Daniel Wolk
Membership Service Award – Piotr Michalowski
Membership Service Award – Sharon Steadman
Membership Service Award – Gloria London

2004 Recipients

P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Gary Rollefson
G. Ernest Wright Publication Award – Larry Herr
Frank Moore Cross Publication Award – Ziony Zevit
W.F. Albright Award (CAARI) – Vathoulla Moustoukki
W.F. Albright Award (ACOR) – S. Thomas Parker
Membership Service Award – Jonathan Tubb
Membership Service Award – Albert Leonard, Jr.
Special Recognition Award – Elizabeth Stone
Special Recognition Award – Dick Ballou

2003 Recipients

P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Thomas Levy
G. Ernest Wright Publication Award – Beth Alpert Nakhai
Frank Moore Cross Publication Award – Michael Homan
W.F. Albright Award (AIAR) – Norma Dever
W.F. Albright Award (CAARI) – Ellen Herscher
W.F. Albright Award (ACOR) – David McCreery
Membership Service Award – Rudolph Dornemann
Membership Service Award – Ann E. Killebrew
Membership Service Award – Victor Matthews

2002 Recipients

Richard Scheuer Medal – Walter Rast
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Elizabeth C. Stone
G. Ernest Wright Publication Award – Edward F. Campbell, Jr.
Frank Moore Cross Publication Award – Ehud Netzer
W.F. Albright Award (AIAR) – Robert Haak
W.F. Albright Award (CAARI) – Andrew Oliver
Membership Service Award – Harold O. Forshey

2001 Recipients

Charles U. Harris Service Award – William G. Dever
G. Ernest Wright Publication Award – Michel Fortin
Frank Moore Cross Publication Award – Baruch Halpern
W.F. Albright Award (ACOR) – Patricia Bikai
W.F. Albright Award (AIAR) – John Spencer
W.F. Albright Award (CAARI) – Nancy Serwint
Membership Service Award – Nancy Frederick
Membership Service Award – Jodi Magness

2000 Recipients

Charles U. Harris Service Award – Philip J. King
P.E. MacAllister Field Archaeology Award –
Lawrence Geraty
W. F. Albright Award (ACOR) – Pierre Bikai
W.F. Albright Award (AIAR) – Sy Gitin
Membership Service Award – Billie Jean Collins
Membership Service Award – Lydie Shufro
Membership Service Award – Robert J. Bull

1999 Recipients

Charles U. Harris Service Award – Robert Hohlfelder
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Martha Sharp Joukowsky
W. F. Albright Award (AIAR) – Patty Gerstenblith
Membership Service Award – James Weinstein
Membership Service Award – Norma Dever

1998 Recipients

Charles U. Harris Award – Walter E. Rast
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – Lawrence E. Toombs
G. Ernest Wright Publication Award – Steven A. Rosen
Frank Moore Cross Publication Award – Ronald S. Hendel
W. F. Albright Award (ACOR) – Nancy L. Lapp
W. F. Albright Award (CAARI) – Giraud V. Foster
W. F. Albright Award (AIAR) – James F. Ross
Membership Service Award – Anne Ogilvy
Membership Service Award – David C. Hopkins
Membership Service Award – Jonathan N. Tubb

1997 Recipients

Richard J. Scheuer Medal – Norma Kershaw
Charles U. Harris Service Award – Ernest S. Frerichs
P.E. MacAllister Field Archaeology Award – William G. Dever
G. Ernest Wright Publication Award – Eric M. Meyers
Frank Moore Cross Publication Award – James H. Charlesworth
W. F. Albright Award (ACOR) – Artemis A. W. Joukowsky
W. F. Albright Award (CAARI) – Stuart Swiny
Membership Service Award – Carolyn Draper Rivers
Membership Service Award – R. Thomas Schaub

1996 Recipients

Richard J. Scheuer Medal – P.E. MacAllister

Previous Recipients

1994 Richard J. Scheuer Medal – Charles Harris and Joy Ungerleider Mayerson

1989 Richard J. Scheuer Medal – Richard J. Scheuer